Bir Fincan Kahve Gülüşünüzü Nasıl Etkiler?

Sabah rutininizin bir parçası olarak güzel bir fincan sıcak kahve içmeyi seviyorsunuz ama kahvenin dişlerinizi nasıl etkileyebileceğini hiç düşündünüz mü?
Kahvenin belirli faydaları olmasına rağmen gülümsemenizi iki şekilde olumsuz etkileyebilir. Bu, diş renginin bozulmasına neden olur ve diş minesini aşındırabilir.
Dişler genellikle pürüzsüz görünse de, gerçek şu ki tüm dişlerde çizgiler ve küçük gamzeler bulunur. Kahve içtiğinizde, bazı siyah kahve parçacıkları bu delik ve oyuklara sıkışarak renk bozulmasına neden olur. Şeker ve krema ile daha hafif kahve içmek de yardımcı olmuyor. Kahve sadece diş minesini aşındırarak yiyecek parçacıklarının yapıştığı yerlerde daha küçük oyuklar oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda şeker ve krema da oyuklara neden olabilen ve lekeleri daha kötü hale getirebilen bakterileri çeker.
Kahve lekeleri nasıl önlenebilir?
Kahvenin dişlerinizi lekelemesini önlemenin en iyi yolu elbette daha az içmektir. Ancak birçok insan için bu mantıklı bir seçim olmayabilir. Bir sonraki en iyi çözüm, özellikle kahve içtikten hemen sonra suyla yıkamak olacaktır. Ayrıca soğuk kahve içiyorsanız pipet kullanmanız kahvenin dişlerinizle temasını azaltarak lekelenmeyi azaltacaktır. Kahve kurtçuklarının erken tespiti ve uzaklaştırılması için düzenli izleme ve temizlik de önemlidir.