Ağız Kokusunu Önlemenin 5 Yolu

Çürüklerin veya eksik dişlerin aksine, ağız kokusu siz konuşmak için ağzınızı açar açmaz birinin dikkatini çekebilir.

Ancak diş hekiminize söylemekten utanmamalısınız. Kalıcı ağız kokunuzun nedenini ne kadar erken öğrenirseniz o kadar iyi. Diş hekiminiz sebebi belirleyecek ve durumunuz için en iyi tedavi planını önerecektir.

İşte ağız kokusunu kontrol altına almak için 5 ipucu

Günde diş ipi  – Çoğu insan dişlerini her gün fırçalamaya alışkındır. Diğerleri dişlerinin temiz kalmasını ve nefeslerinin güzel kokmasını sağlamak için dişlerini günde üç kez fırçalar. Ancak diş ipinin önemi unutulmamalıdır. Diş ipi, diş fırçasının temizleyemeyeceği veya ulaşamayacağı dişlerin arasına sıkışmış yiyecek parçacıklarını uzaklaştırır. Dişlerde yemek kaldığında bakterileri besler ve ağız kokusuna neden olur.

2- Dilinizi temizleyin – dil kazıyıcı kullanın. Bir dil kazıyıcı, tat tomurcukları ve dil kıvrımları arasında biriken kalıntıları giderir. Bu araca sahip değilseniz, dilinizin arkasından öne doğru süpürmek için bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

3 – Havuç, kereviz veya elma yiyin – bu yiyecekleri yemek ağız kokusundan etkili bir şekilde kurtulacaktır. Taze meyve ve sebzeler tükürük akışını arttırır ve ağız kokusuna neden olan bakterileri ağızdan uzaklaştırır. Bu sağlıklı yiyecekleri yemek, açlık veya oruç tutmanın neden olduğu ağız kokusunu azaltmaya da yardımcı olacaktır.

4-Daha fazla su için – Susadıysanız şekerli gazlı içecekler yerine bir bardak su için. Su, genel sağlığın yanı sıra ağız sağlığı için de iyidir. Su, ağız kokusunun en yaygın nedenlerinden ikisi olan gıda parçacıklarını ve kötü kokulu bakterileri hapsederek kokuların kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

5-Diş fırçanızı değiştirin – diş fırçaları sağlıklı ve ferah bir nefes sağlamada önemli rol oynar ve diş fırçaları 3-4 ayda bir değiştirilmelidir. Aksi halde etkili fırçalama ile bunu yapamazsınız.

Ağız kokusu mutlaka kötü ağız hijyeni anlamına gelmez. Diğer nedenler arasında diş eti hastalığı ve ağız kuruluğu, diyabet, akciğer enfeksiyonları, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve mide problemleri gibi ciddi hastalıklar yer alabilir. Ağzınız vücudunuzun penceresidir; bu nedenle, kalıcı bir ağız kokusu fark ederseniz, kapsamlı bir muayene için diş hekiminizden randevu almalısınız.