Çocuklarda Dişeti İltihabı Nedenleri

Ebeveynler için çocuklarının gülümsediğini görmekten daha iyi bir manzara olamaz. Ancak dişler çıkar çıkmaz diş eti iltihabı gibi diş eti hastalıklarına yatkın hale gelirler. Diş eti iltihabının iyi yanı, fark ederseniz iyi ağız hijyeni sağlayarak tedavi edilip önlenebilmesidir.Ebeveynler için çocuklarının gülümsediğini görmekten daha iyi bir manzara yoktur. Ancak dişler çıkar çıkmaz diş eti iltihabı gibi diş eti hastalıklarına yatkın hale gelirler. Diş eti iltihabının iyi tarafı, tespit edilirse iyi bir ağız hijyeni ile tedavi edilebilmesi ve önlenebilmesidir.

Gingivitis nedir?
Hastalık genellikle diş eti çizgisinde gelişen bakterilere yanıt olarak gelişir, örn. dişler ve çevredeki diş eti dokusu arasında Küçük çocuklarda, özellikle de dudak dişi olanlarda, yetişkinlere göre daha az plak vardır ve diş eti iltihabı riski daha düşüktür. Bununla birlikte, risk beş yaşından itibaren yaşla birlikte artar. Ergenliğe ulaştığında, diş eti iltihabı şansı sıfıra yakındır. Ergenlikle ilişkili diş eti iltihabı riski, vücuttaki hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir.

Çocuklarda diş eti iltihabının nedenleri nelerdir?
– Çocuklarda diş eti iltihabının en yaygın nedenlerinden biri kötü fırçalamadır.
– Bazen sadece ağızdan nefes almak ağız kuruluğuna neden olabilir ve diş eti iltihabı riskini artırabilir.Bu gibi durumlarda burundan nefes almanın bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından rahat bir şekilde ayarlanması gerekir.
– Uzun süreli plak oluşumu nedeniyle diş eti iltihabı da oluşur. Plak, çürüklere neden olan zararlı bakterileri içeren yapışkan bir maddedir.
– Çocuklarda görülen diş eti iltihabının bir başka yaygın nedeni de ergenlik döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerdir.
– Yetersiz beslenme çocuklarda diş eti iltihabına da neden olabilir. Bu, bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar ve vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştırır. Çocuk çok miktarda şekerli yiyecek ve gazlı içecek tüketirse diş plağı oluşumu daha fazladır.

Çocuklarda diş eti iltihabının belirtileri
– Gençlerde ve çocuklarda diş eti iltihabının belirtileri aşağıdaki gibidir.
– Diş etlerinin şişmesi,
– Diş eti çekilmesi nedeniyle dişler normalden daha uzun görünüyor,
– Fırçalarken veya diş ipi kullanırken diş etleri arasında kanama,
– Ağız kokusu,
– Diş etleri normalden daha kırmızı
– Diş eti iltihabı önlenebilir. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun her gün ağız hijyeni öğrenmesine ve uygulamasına yardımcı olmalısınız.

Diş eti iltihabını önlemenin ve tedavi etmenin en iyi yollarından bazıları şunlardır:
Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın
Diş eti iltihabının semptomlarını önlemek ve düzeltmek için düzenli ve uygun fırçalama şarttır. Genel olarak, beş yaşın üzerindeki çocuklar dişlerini yetişkin gözetimi olmadan bağımsız olarak fırçalayabilir, ancak bazılarının yardıma ihtiyacı olabilir. Bu nedenle, çocuğunuza düzenli ağız bakımının önemini ve uygun fırçalama tekniklerini öğretmek en iyisidir. Yaşa uygun diş macunu ve diş fırçası kullandığınızdan emin olun ve çocuğunuza günde en az iki kez fırçalamayı öğretin.

Diş ipi
Fırçalamaya ek olarak, çocuğunuza diş ipi kullanmayı öğretmek çok önemlidir. Diş ipi kullanmak, plak oluşumunu önlemenin en iyi yollarından biridir. Çocuklarınız diş ipini sevmiyorsa aromalı diş ipini deneyebilirsiniz. Tüm kalıcı dişler değiştirildikten sonra çocuklar diş ipi kullanmaya başlayabilir, yani. 12-13 yıl.

•Düzenli diş hekimi ziyaretleri ve diş temizliği
Evde iyi ağız hijyenine ek olarak, çocuğunuz düzenli kontroller için diş hekimine götürülmelidir. Bu önemlidir, çünkü plak yalnızca bir diş hekimi tarafından kullanılan profesyonel temizleme teknikleri ile ulaşılması zor alanlardan uzaklaştırılabilir. Diş hekimi ziyareti sırasında doktor çocuğunuzun ağzını iyice inceler, dişleri temizler, sebebini bulur ve en uygun tedaviye başlar.