Çocukların Diş Fırçalamaktan Kaçma Nedenleri

En yaygın ebeveynlik sorunlarından biri, çocuklara dişlerini fırçalamama alışkanlığı kazandırmaktır. Ebeveynler için yorucu olabilse de çocukların diş fırçalamakta direndikleri ve zorlandıkları aşamalardan geçmesi normaldir. Çocukların yumuşak bir diş fırçası ile günde iki kez ikişer dakika dişlerini fırçalamaları çok önemlidir.
Çocukların dişlerini fırçalamak istememesinin birçok nedeni olabilir. İşte en yaygın nedenler:
Yetki ve Bağımsızlık Çocuklar,
Gelişimlerinin birçok aşamasında özdenetim dönemlerinden geçerler. Çocukların erken yaşta okula başlama ve ergenlik döneminde bağımsız olmaya başladıklarında kontrol/bağımsızlık aramaları çok yaygındır. Ancak çocukların 9 yaşına kadar ebeveyn gözetiminde diş çıkarmaya devam etmeleri önerilir. Esnek çocukların ebeveynleri ile birlikte çalışarak uyum sağladıkları görülmüştür.
Hijyen konusunda anlayış eksikliği veya dikkatsizlik
Çocuklar genellikle kişisel hijyene dikkat etmezler ve ağız kokusunu fark etmezler. Diş fırçalamanın faydaları ve ağız sağlığının önemi anlatılmalıdır. Korkutma yöntemi kullanılmamalıdır.
Duyusal problemler
Duyusal problemler, çocukların dişlerini fırçalaması en zor problemlerdir. Dokunmaya ya da hissetmeye karşı aşırı hassas olan bir çocuk, genellikle diş fırçalamayı sevmez ya da buna izin vermez.
Çocukları Fırçalamaya Alıştırmak İçin Genel Taktikler
Tutarlılık ve Sabır
Diş fırçalamak ömür boyu sürecek bir maratondur. Çocuğunuz fırçalamaya karşıysa, bunun önemini sabırla anlatmalı ve birlikte fırçalamaya devam etmelisiniz.
Ödül
Diş fırçalamayı kabul ettiğiniz ve katıldığınız için okuyabileceğiniz küçük bir ödül çok etkili bir stratejidir. Örneğin, birçok ebeveyn, küçük çocuklarına yalnızca dişleri fırçalanırken belirli bir rüya kitabını okur. Bir diğer teşvik de dişlerin fırçalandığı günleri takvimde işaretlemek ve ayda hiç boş gün yoksa çocuğa küçük bir ödül vermektir. Bu ödül, gerçekten sevdiği yemeği pişirmek olabilir.
Korku Motivasyonu
Korku genellikle çocukları dişlerini fırçalamaya motive etmek için yararlı bir araç değildir. Bu da çocuğunuzun ileride diş fobisi olmasına neden olacaktır. Bu taktiği kullanan birçok ebeveyn yıllarca pişman olur. Bunun yerine “Dişini fırçalamıyorsan dişçiye gitmelisin” gibi dişçiye gitmenin kötü bir şey olarak gösterildiği korku taktikleri, “Dişini fırçalarsan dişçiye gidersin” gibi pozitif teşvikler kullanılır. Dişçiye gittiğimizde iş kısa sürecek” ifadelerinde fayda var.
Tutarlılık, çocukların dişlerini fırçalarken anlaşılması gereken en önemli şeydir. Çocuğunuz diş fırçalamayı öğrenene kadar sabırlı olmalısınız.