Diş Eti Hastalıkları Nasıl Engellenebilir?

Hayatının herhangi bir döneminde diş eti hastalığından muzdarip olmayan kişi sayısı neredeyse çok azdır. Genellikle bakteriyel bir enfeksiyonun yol açması sonucunda oluşan diş eti hastalıkları günümüzde pek çok kişinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Oysa sağlıklı bir ağız için en temel gereksinimlerden biri olan günlük fırçalama ve diş ipi kullanımı ile çoğu zaman diş eti hastalıklarının önüne geçmek mümkündür. Herhangi bir kanamanın olmadığı, sıkı kıvamlı, açık pembe renkteki sağlıklı diş etlerine sahip olmak sizin de hayalinizse yapmanız gereken tek şey ağız ve diş sağlığınıza her zamankinden daha dikkat etmek olmalıdır. Peki herkesin korkulu rüyası haline gelen diş eti hastalıkları nelerdir? Diş eti hastalıkları nasıl engellenir? İşte diş eti hastalığına dair merak ettiğiniz her şey…

Diş Eti Hastalıkları Nedir? 

Genellikle bakteriyel bir enfeksiyonun yol açtığı diş eti hastalıkları; dişi saran ve destekleyen diş etlerinin kemiğe kadar ilerleme ihtimali olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Dişlerde herhangi bir çürük olmamasına rağmen dişleri çevreleyen dokularda da görülebilen bu enfeksiyon, tedavi edilmediği durumlarda diş etlerinde kanama, kötü ağız kokusu ve diş kaybına yol açabilir. 

Diş eti hastalıklarının; Gingivitis, Periodontitis ve ilerlemiş Periodontitis olmak üzere üç aşaması bulunmaktadır.

Gingivitis (Diş Eti İltihabı): Diş eti hastalığının en erken aşaması olarak bilinen Gingivitis, diş eti çizgisinde plak birikimi sonucunda oluşan diş eti iltihabıdır. 

Periodontitis: Genellikle bakteriyel bir enfeksiyonun yol açtığı diş eti iltihabının tedavi edilmediği durumlarda ortaya çıkan periodontitis, ilerleyen süreçlerde daha ciddi enfeksiyonlara yol açmaktadır.

İlerlemiş Periodontitis: Diş eti hastalığının son aşaması ise ilerlemiş Periodontitis’tir. Bu aşamada dişleri destekleyen lif ve kemiklerin hasar görmüş olmasına bağlı olarak dişlerin sallanmaya başladığı görülür. Yoğun tedavi ile dişler kurtarılmadığı takdirde dişlerin çekilmesi gerekebilir. 

Diş Eti Hastalıkları Neden Olur?

Diş eti hastalığının en önemli nedenlerinden biri de diş üzerinde oluşan yapışkan ve renksiz film tabakasıdır. Bakteriyel diş plağı olarak da bilinen bu tabaka, etkin bir şekilde dişlerden uzaklaştırılmadığı durumlarda düzensiz yüzeyli, geçirgen bir yapıya dönüşerek, zararlı bakteri türlerinin yaşamasına olanak veren ortamlar oluşturur. Plaktaki bakterilerin ürettiği bu zararlı maddeler, diş etlerinde iltihaplanmalara yol açarak, dişlerin etrafını çevreleyen kemiklerin erimelerine sebep olurlar. Mikrobiyal dental plak’ın ihmal edildiği durumlarda diş çevresindeki dokularda yıkım oluşmasına bağlı olarak periodontal hastalıklar oluşmaya başlar. 

Diş eti hastalıklarına yol açan başlıca sebepler arasında,

 • Genetik yatkınlık,
 • Aşırı sigara kullanımı,
 • Stres,
 • Kötü beslenme ve obezite,
 • Sert yapılan diş fırçalama,
 • Yanlış ve kalitesi yapılan diş protezleri,
 • Gebelik dönemindeki hormonlar ve ilaç kullanımı yer almaktadır.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Diş eti hastalığı hemen her yaşta görülebiliyor olmasına rağmen genellikle yetişkinlerde ortaya çıkmaktadır. Pek çok belirtisi bulunan diş eti hastalıkları erken teşhis edildiği takdirde diş eti hastalıklarının önüne geçilebilir. Diş eti hastalıklarının başlıca belirtileri şunlardır.

 • Diş fırçalama sırasında oluşan diş eti kanaması,
 • Kötü ağız kokusu,
 • Diş etlerinde çekilme,
 • Diş ve diş etleri arasında iltihabi akıntı,
 • Kırmızı, şiş ve hassas diş etleri,
 • Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, uzaklaşan diş etleri

Sağlıklı Diş Etleri Nasıl Görünür?

Sağlıklı diş etleri kendiliğinden ya da fırçalama kullanımı sırasında herhangi bir kanamanın olmadığı, sıkı kıvamlı, açık pembe renkli, diş yüzeyinde bıçak sırtı gibi incelerek sonlanan bir görünüme sahiptir.

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif diş eti hastalığı vakaları genellikle iyi düzeyde ağız hijyeni sağlanarak tedavi edilebilmektedir. Bunun dışında diş eti hastalıkları tedavisinin ilk basamağı dişler üzerindeki sert birikintilerin diş hekiminiz tarafından özel aletlerle uzaklaştırılması şeklinde olmaktadır. Halk arasında diş eti iltihabı olarak bilinen Gingivitis, diş eti hastalığının erken döneminde görülebilen problemlerden bir tanesidir. Bu dönemde görülen vakaların çoğunluğunda cerrahi olmayan yaklaşımlar ile tedavi yeterli olmaktadır. Periodontal tedavinin başlangıcında öncelikle diş ve kök yüzeyi temizliği yapılarak, çürük ve yirmi yaş dişleri gibi retansiyon alanları kaldırılır. Bu tedavi ile diş etlerindeki iltihabı azaltarak ortadan kaldırmak ve diş eti iltihabına sebep olan mikroorganizmaları ortamdan uzaklaştırmak amaçlanır. 

Yorum yapın.