Diş Protezi Nedir?

Ciddi derecede çürük veya hasar görmüş dişleriniz mi var? Geçmişteki restorasyon yöntemleri başarısız olmaya mı başladı? Bir kaza veya gerekli diş çekimi nedeniyle bir veya daha fazla dişiniz mi eksik? Bu sorulardan herhangi birine evet yanıtını veriyorsanız, diş protezi kullanabileceğiniz onarıcı tedaviyi düşünebilirsiniz.

Protez diş tedavisi; ağızdaki eksik diş sayısına ve yerlerine göre söz konusu eksiklikleri gidererek, ağız bütünlüğünü tekrardan kazandıran diş hekimliğinin en önemli dallarından bir tanesi. Kaybedilen dişlerin yerine uygulanan diş protezi tedavisindeki en temel amaç ise kişinin kaybedilen çiğneme fonksiyonunun geri kazandırılmasıdır. Peki diş protezi nedir? Protez diş türleri kaç çeşittir? 

Diş Protezleri Kaç Çeşittir?

İnsan sağlığı açısından oldukça öneme sahip olan dişler, sindirim sisteminin en önemli parçalarından biridir. Diş tedavisinde en son tercih edilmesi gereken diş protezleri genellikle çürük, kırık ya da dolgunun yetersiz kalması gibi durumlarda uygulanır. Kullanılacak olan protez dişler; hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermekle birlikte sabit ve hareketli olmak üzere iki çeşittir. 

Sabit Diş Protezleri: Ağız içine yapıştırılarak uygulanan sabit diş protezleri kişinin kendi isteğiyle çıkarılmaz. Genellikle diş kaybı az olan kişilere uygulanan bu protez türü, beyaz tonlardaki metal bir element olan zirkonyumdan üretilmektedir.

Hareketli Diş Protezleri: Daha çok doğal dişlerin olduğu ancak sabit protez için yeterli desteğin olmadığı vakalarda uygulanan hareketli diş protezi, hastanın kendisi tarafından takılıp çıkarılabilmektedir. Hareketli protezlerin total, parsiyel, immediat ve implant olmak üzere 4 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Diş Protezi Tedavisinin Amacı Nedir?

Uygulanacak protez dişlerle hastanın kaybettiği ağız fonksiyonları yeniden kazandırılarak, daha estetik bir görüntüye sahip olması amaçlanır. 

Protezlerin Yapım Aşaması Ne Kadar Sürer?

Hekiminizin yapacağı muayene sonrasında yapılmasına karar verilen protez dişler, ölçü ve çeşitli provalarla yaklaşık 5 seansta hazırlanmaktadır. 

Protezlerle Rahat Yemek Yenebilir Mi?

Kişiye özel olarak yapılan protezlerin tutuculuğu, alt ve üst çenedeki kemik miktarına göre değişiklik gösterebilir. Kemik miktarının yeterli olduğu durumlarda protez tutuculuğu daha iyi olmaktadır. Bu nedenle protez dişlerle rahat bir şekilde yemek yenebilmektedir.

Protez Dişlerin Bakımı Neden Önemlidir?

Diz protezi bakımı; dişlerin dış görüntüsünün herhangi bir zarar görmemesi ve ağızda oluşabilecek kötü koku ile enfeksiyon durumlarına karşı oldukça önemlidir. Bu nedenle günde en az 2 kere düzenli bir şekilde diş ve protezlerinizi fırçalamalısınız. Yapacağınız bu işlem sayesinde dişlerinizde plak ve leke oluşumunun da önüne geçmiş olursunuz.

Protez Dişlerin Temizliği Nasıl Olmalı?

  • Yemeklerden sonra diş protezi suyla yıkanarak, yiyecek artıklarından uzaklaştırılmalıdır.
  • Leke ve plak oluşumunu önlemek amacıyla düzenli olarak protezinizi fırçalamalısınız.
  • Diş protezi temizliği sırasında; protez bakım ürünlerinin dışında su ve diş macunu kullanılmalıdır.
  • Protezinizi zaman zaman özel protez sıvılarında bekletebilirsiniz.

Yorum yapın.