Eksik Dişiniz Tamamlanmazsa Ne Olur?

Özellikle ön dişlerin kaybedilmesi gülüşünüzün çekiciliğini, yemek yeme ve çiğneme yeteneğinizi etkiler. Gülümserken veya konuşurken ağzınızı ellerinizle kapatmak güven sorunlarına neden olabilir. Eksik dişler tüm bunların yanında daha pek çok soruna neden olabilir.

Eksik diş tamamlanmazsa ne olur?

Çoğu insan genellikle eksik bir dişin estetik etkisinden endişe duyar. Ancak eksik dişler birçok ağız sağlığı sorununa neden olabilir. Bir taraftaki dişler eksikse, diğer taraftaki yiyecekleri çiğnemeye çalışırsınız. Sürekli aynı tarafta yemek çiğnemeye çalışırsanız, o bölgedeki dişlerin köklerini rahatsız edebilir, yapılarını ve bütünlüklerini zayıflatabilir. Diş köklerinin varlığı diş etlerini ve çeneleri uyarır, kemik ve doku sağlığını destekler.

Eksik diş yerine konmazsa, uyarı eksikliği nedeniyle çene yoğunluğunu kaybeder. Bir diş eksikse, ağrı ve çiğneme güçlüğü yaşayabilirsiniz. Yiyecekleri çiğnemek daha uzun sürebilir ve baskı nedeniyle acı hissedebilirsiniz.

Diş kaybının en yaygın nedenleri nelerdir?
Dişler birçok nedenden dolayı düşer. Aşağıda diş kaybının en yaygın nedenlerinden bazılarına değineceğim.

Diş Eti Hastalığı: Periodontal hastalık olarak da bilinen diş eti hastalığı, yetişkinlerde diş kaybının en yaygın nedenidir. Hastalık diş etlerinden dişlerin altındaki kemiğe kadar yayılarak dişlerin gevşemesine ve düşmesine neden olur.

Diş çürüğü: Tedavi edilmeyen çürükler dişi o kadar şiddetli etkileyebilir ki, doğal dişi kurtarmak imkansızdır ve diş kaybına neden olur.

Kazalar ve Yaralanmalar: Agresif temas sporları sırasında olduğu gibi düşme ve diş travması gibi kazalar nedeniyle bir dişinizi kaybedebilirsiniz.

Genetik: Ailenizde diş çürümesine yatkın veya diş eti iltihabı öyküsü olan kişiler ve diyabetli aile üyeleriniz varsa, diş çürüğü ve diş eti hastalığı riskiniz artabilir.

Eksik dişleriniz varsa tedaviyi geciktirmeyin. Dişleriniz bir bütün olarak çalışır ve biri eksik olursa diğer dişleriniz ve ağzınızın genel sağlığı olumsuz etkilenir. Köprüler, takma dişler ve implantlar dahil olmak üzere çeşitli değiştirme çözümleriyle gülüşünüzü geri kazanabilirsiniz. Dolgun ve güzel bir gülüşe sahip olmak için diş hekimi randevusuna gelmeyi geciktirmeyin.