Dikkate alınmazsa diş kaybına yol açabilen 4 yaygın neden https://www.milliyet.com.tr/pembenar/dt-pertev-kokdemir/

Eksik dişleriniz sebebiyle yemek yerken zorlanmak veya gülümserken elinizle ağzınızı kapatmak rahatsız edici olabilir. Bu yüzden ağız bakımını ve düzenli diş hekimi ziyaretlerini ihmal etmemek gerekiyor. Diş kaybının sebeplerini bilmek ve buna uygun alışkanlıklar geliştirmek ya da tedaviye başlamak için Diş Hekimi Pertev Kökdemir, diş kayıplarının 4 yaygın nedenini açıkladı.

1) Kötü ağız hijyeni 

Diş hekiminizin ve ailenizin size her zaman günde iki kez diş fırçalamanızı ve her gün diş ipi kullanmanızı söylemelerinin bir nedeni vardır. Bu, dişlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Ağız bakım rutininizi aksattığınızda, diş sağlığınız etkilenir. Diş yüzeylerinde önce bir bakteri plağı ve bunun sonucunda gingivitis denen diş eti iltihabı oluşur. Eğer bu durumu önemsemezseniz diş eti iltihabı altındaki kemiğe geçer ve periodontitis oluşur. Dişleri tutan kemiğin iltihabı olan periodontitis zaman içinde geri dönüşümsüz olarak kemiğin erimesine sebep olur ve Ve dişleriniz sallanmaya başlar.

2) Travma

İnsanlar bazen kazalarda veya temas içeren sporları yaparken dişleri zarar görebilir veya kırılabilir. Ancak yaralanma her zaman hemen belli olmaz. Bazen travma kökte göremediğiniz bir yerde etkisini gösterebilir ve daha sonra bu bölgede enfeksiyon gelişir. Bu diş kökü çevresinde kist oluşumuna neden olabilir. Ağız travması yaşadığınızda, bariz bir yaralanma görmeseniz bile diş hekimine görünmeniz önemlidir. Hatta bu kontrol travma aldığınız bölgeden 6 ay sonra çekilecek bir röntgen ile de kontrol edilmeli.

3) Kötü beslenme 

Temel besinlerden yoksun bir diyet tüm bağışıklık sisteminizi etkiler. Zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler, daha önce bahsettiğimiz periodontal hastalık riski altındadır ve diş kaybı riskinizi artırır. Bol meyve, sebze ve kalsiyum açısından zengin besinler içeren dengeli bir beslenmeye özen gösterilmeli.

4) Düzensiz diş hekimi ziyareti

Altı ayda bir diş hekimini ziyaret ettiğinizde, sadece temizlik için değil diş hekiminizin dişlerinizi incelemesine ve farkında olmanız gereken olası sorunlara dikkat çekmesine olanak tanır. Örneğin küçük bir çürüğünüz varsa, diş hekiminiz erken teşhis ile çürük oluşumunu tedavi edebilir veya diş hekiminiz, diş eti hastalığının ilk aşamasın olan gingivitis belirtilerini fark ederek sizi uyarabilir. Erken aşamada tedavi edildiğinde periodontal hastalıktan korunabilirsiniz.

Yazar: Pertev KÖKDEMİR