Gülümsemenizi Temiz Ve Mutlu Tutmak

Diş hekimleri olarak ağız ve diş sağlığınızla ilgili rutin kontrolleri ihmal etmediğinizi vurguluyoruz. Çünkü sağlıklı diş ve diş etleri genel sağlığımız için de önemlidir.

Ağız ve genel sağlığın sağlanması için altı ayda bir diş hekimine yapılan düzenli ziyaretler, çeşitli diş sağlığı sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Diş temizliği, rutin diş muayenesinin önemli bir parçasıdır. Temizleme işlemi, plak ve tartarın özel aletlerle dişlerden çıkarılmasını içerir. Plak, diş eti çizgisinin etrafında gördüğünüz sarımsı oluşumdur. Fırçalama ve diş ipi ile temizlenebilen yumuşak, yapışkan bir dokuya sahiptir. Ancak plak sertleşir ve tartar olursa diş taşının temizlenmesi gerekir.

Diş eti hastalığından kaynaklanan kalp hastalığınız veya diyabetiniz varsa veya diş problemleriyle bilinen bir ilişkiniz varsa, doktorunuz diş hekimini daha sık ziyaret etmeniz ve dişlerinizi temizletmeniz gerektiğini düşünüyor.

Düzenli diş temizliğinin 5 faydası:
· Çürükleri önler.
· Diş kayıplarını azaltır.
· Gülüşünüzü aydınlatır.
· Nefes tazeler, ağız kokusunu giderir.
· Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Diş Temizliği İle İlgili Yanılgılar
“Dişler bir kez temizlendikten sonra her zaman temizlenmelidir” veya “Dişler bir kez temizlendikten sonra daha çabuk kirlenir” diyen insanlar arasında iki yanılgı vardır. Peki doğru olan nedir?
İşte cevap: Dişlerde oluşan tartar, bakterilerin kolaylıkla çok sayıda kolonize olabileceği yüzeyler oluşturur. Ancak büyüyen yapısı nedeniyle diş etini rahatsız eder ve yerinden oynatır ki bu da diş eti çekilmesi olarak görülebilir. Diş temizliği sırasında bu taş özel ultrasonik cihazlarla diş ve diş etlerine değdirilmeden bastırılarak çıkarılır. Bu durum, diş yüzeyinin etkilenmemesi nedeniyle diş etlerinin eski haline dönmesi ve dişin çizilmeden ve sürtünmeden olduğu gibi çıkması ihtimalini artırır. Bu nedenle diş taşı temizliği yapılarak dişler eski sağlıklarına kavuşturulabilir. Bir dişin temizlendikten sonra daha çabuk kirlendiğine dair yanlış inanış, temiz ve parlak bir dişe daha yakından bakmamamızdan kaynaklanır. Çünkü temizlik sonrası görünen beyaz dişler artık sizin için değerli. Ama en ufak bir sarılıkta bile dişlerinizin çok çabuk kirlendiğini düşünebilirsiniz. Bu nedenle 6 ayda bir diş hekimine gitmeniz ve o sarı dişleri tartara dönüşmeden temizletmeniz ağız ve diş sağlığınıza ve gülüşünüze çok şey katar.

Tartarın zamanla ağız ortamında birikmesi ve oluşumların yaşla birlikte daha hızlı artması doğaldır. Dişler bir kez temizlendikten sonra her zaman temizlenmeleri gerektiği fikri kısmen doğrudur. Çünkü diş taşı zaten dişlerin üzerindeyse mutlaka temizlenmelidir. Diş hekiminize mevcut diş taşlarını da temizletebilir veya ağzınızda diş taşı yoksa olası sorunları öğrenerek erken önlem alabilirsiniz. Yeni yıla temiz ve sağlıklı girmek için bir hedef koysanız ne dersiniz?