Hassas Dişler İçin Doğru Ağız Bakımının İpuçları

Dişlerinizi fırçalarken, özellikle sıcak veya soğuk yiyecekler yerseniz veya içerseniz, hassasiyetten kaçınmak zordur. Diş temizleme işlemlerinden sonra, özellikle derin temizliklerden sonra diş hassasiyetinin artması bazen normal olabilir. Zamanla bu duygu azalacaktır. Bunun nedeni diş taşı ile kaplı diş kökü ve diş köküne yakın bölgelerin temizlikten sonra hava ve gıda ile temas etmesi ve bunun sonucunda sıcaklık farklarının daha çok sinirlere iletilmesidir. Tükürüğümüzdeki mineraller, diş hassasiyeti normale döndüğünde birkaç gün içinde ısı ileten dentin tübüllerini doldurur.
Ancak, diş kökleri tartarın neden olduğu hasar nedeniyle açığa çıkarsa, bir diş prosedürü kök yüzeyini hassaslaştırabilir. Tabii ki bu genellikle karmaşık bir süreçtir, bu noktada “dişlerimi fırçalamayayım da hissetmeyeyim” diye düşünebiliriz. Bu ilk başta faydalı bir “hile” gibi görünse de tedavi edilmeyen diş taşları zamanla birikebilir ve 1-2 yıl içinde dişlerin düşmesine neden olabilir.
Hassas Dişler ve Diş Etleri İçin İpuçları
• Birikmiş tüm tartarı ve bakteri plağını yukarı-aşağı, dairesel hareketlerle çıkarmak için yaklaşık 2-3 dakika fırçalamaya devam edin.
• Temizlerken diş etlerini bir fırça ile hafifçe ovun.
• Plak birikimini önlemek için orta sertlikte diş fırçası kullanılması, hem dişlerin hem de diş etlerinin nazikçe fırçalanması önerilir.
• Dişlerin arasındaki, fırçanın ulaşamadığı alanlardaki bakteri plağını çıkarmak için diş ipi.
• Ayrıca, diyetimizi C vitamini ile zenginleştirerek hasarlı diş eti dokusunun onarılmasına yardımcı olabilirsiniz. Şişmiş, hassas veya kanayan diş etleri, düzenli fırçalarsanız zamanla kademeli olarak iyileşir. Bu belirtiler devam ederse, diş hekimi ziyaretini ihmal etmeyin ve ertelemeyin.