Laminate Veneer Uygulaması İle Gülümsemekten Korkmayın!

Laminate Veneer; güzelliğin ve işlevselliğin bir arada sunulduğu estetik diş hekimliği işlemlerinde en çok gülüş alanında öne çıkan estetik uygulamalardan biridir. En konservatif tedavi yöntemlerinden biri olan Laminate Veneer, klasik porselen kuronlardan farklı olarak dişten çok az mine dokusunun kaldırılması ile yapılır. Dişlerin daha etkileyici ve estetik bir görünüm kazanması amacıyla yapılan Laminate Veneer uygulamasının avantajları nedir? Kimlere uygulanmaktadır? İşte Laminate Veneer hakkında merak ettiğiniz her şey…

Laminate Veneer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sadece estetik açıdan değil, diş arası boşlukların ya da diş çapraşıklıklarının düzeltilmesi amacıyla uygulanan Laminate Veneer’in temel amacı; dişlerin görünümünü düzelterek, daha etkileyici ve estetik bir görünüm kazanmasını sağlamaktır. 

Laminate Veneer tedavisi yapılmadan önce ilk olarak hasta için en uygun olacak gülüş tasarımı yapılır. Bu noktada hastanın diş etlerinin sağlıklı olması son derece önemlidir. Yapılacak işlemde estetik beklentinin yüksek olması nedeniyle öncelikle diş taşı temizliğinin yapılması gerekmektedir.  

Dişlerin sadece ön yüzlerinden çok ince bir tabaka kaldırıldıktan sonra oluşturulan basamaklara plakalar yapıştırılır. Bu işlem esnasında özel bir malzeme yapıştırıcı olarak kullanıldığı için kaplamaların düşmesi gibi bir durum yaşanmaz. 

Laminate Veneer Kimlere Uygulanır?

Laminate Veneer tedavisi yaptırmak isteyenler genellikle aşırı antibiyotik kullanımı ya da kalıtsal nedenlerden dolayı dişlerde oluşan renk bozukluğundan şikayetçi olan kişilerdir. 

Laminate Veneer Tedavisi;

  • Dişler arasındaki Diastema adı verilen boşlukların kapatılmasında,
  • Diş renginden memnun olmayan kişilerde ve eski dolguların bozulmuş renk ve yapısının düzeltilmesinde kullanılmaktadır.

Laminate Veneer Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

  • Laminate Veneer kaplamalar, ışık geçirgenliğinin olmasından dolayı renk ve görünüm bakımından doğal dişe oldukça yakındır. 
  • Metal destekli porselen köprülerde diş eti kenarındaki yansıma lamina porselenlerde oluşmaz. 
  • Aşınmaya karşı dirençli bir yapıya sahip olan kaplamalar yardımıyla kişiye estetik bir görünüm kazandırılır. 
  • Yapılacak kaplamada; çay, kahve ya da asitli içeceklerden dolayı renk kaybı olmaz. 
  • Tedavi bitmeden önce uygulamanın son halini önceden görebilmek mümkündür. 

Laminate Veneer Uygulamasının Kullanım Ömrü Nedir?

Birbirinden farklı etkenlere göre değişkenlik gösteren Laminate Veneer uygulamasının kullanım ömrü için net bir süre vermek imkansızdır. Ancak diş bakımının iyi bir şekilde yapılıp, doktor kontrollerinin ihmal edilmemesine bağlı olarak uygulamanın ömrü de uzatılabilmektedir.

Laminate Veneer Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Lamine dişlerin laboratuvar üretim aşamaları genellikle 3 – 4 gün sürer. Ancak yapılacak gülüş tasarımı ile bu sürenin 1 hafta olarak düşünülmesi oldukça önemlidir. 

Laminate Veneer Kaplaması Yapıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lamina porselenlerin zarar görmemesi için sert şeyleri çiğneme, diş gıcırdatma, tırnak yeme ve kalem ısırma gibi alışkanlıkların bırakılması gerekmektedir. Ayrıca 6 ayda bir olmak suretiyle dişlerinizin kontrol ettirilmesi de oldukça önemlidir. 

Neden Laminate Veneer Uygulamasını Tercih Etmelisiniz?


Pek çok olumlu özelliğe sahip olan Laminate Veneer uygulamasının tercih edilmesindeki en önemli neden; yaprak porselenin üst düzeydeki koruyucu olması özelliğidir. Bu nedenle dişte herhangi bir aşınma ya da küçülmez söz konusu olmaz.

Herkes Laminate Veneer Yaptırabilir Mi?

Laminate Veneer; gülüş tasarımı yaptırma ihtiyacı olan her yaşta kişiye yapılabİlmektedir. Kişiye uygunluğu en doğru yöntem ve materyal açısından ancak diş hekimiz tarafından yapılacak muayene sonucunda belirlenmektedir.

Yorum yapın.