Porselen Diş Nasıl Yapılır?

Porselen diş, dişlerde estetik olmayan görüntüyü gidermek ve kişinin gülüşünü daha güzel hale getirmek amacıyla yapılan dişlerin üst kısmına porselen yapraklarının yerleştirildiği bir tedavi yöntemidir. Porselen diş sayesinde kişi rahatsız olduğu dis görünümünden kurtulabilir. Kişiye göre tasarlanır ve doğal görünüm sağlar. Hastanın doğal diş rengine göre kaplama yapılır.

Porselen diş nasıl yapılır?

Porselen diş yapmak için önce kişinin dişlerinin tamamen temizlenmesi gerekir. Diş hekimi tedavi yapılacak dişin üzerinden ince plak tabakasını siler. Bu alınan ince tabakanın miktarı 0.5 veya 0.7 mm olarak değişebilir. Hatta bu işlem acısız ağrısız olması nedeniyle sedasyon işlemi yapılmasına ihtiyaç duyulmayabilir. Daha sonra porselen diş elde etmek amacıyla diş hekimi dişlerinizden kalıp alabilir ya da bu işlemi CEREC adı verilen üç boyutlu yöntem sayesinde dişlerinizin görüntüsünü alabilir. Alınan bu dis ölçüleri dişlere uygun porselen kaplama yapabilmek amacıyla laboratuvarlara gönderilir. Hemen hemen iki haftalık sürede bu yapılan dişler teslim edilir. Bu beklenilen süre zarfında dis hekiminin dişlerden aldığı ince tabaka nedeniyle dis hekimi dişlerin zarar görmemesi için kısa süreli porselen kaplama verebilir. Daha sonra gelen bu porselen dişler kaplama dis yapıştırıcılari sayesinde tek tek yapıştırılır. Porselen diş avantajı ise gerektiği takdirde törpüleme işleminin yapılabilmesi ve şekil verilebilmesidir. Bu şekilde porselen kaplama diş yapılmış olur.

Porselen dişin farkı nedir?

Porselen diş ve normal dişler arasında gözle görülür farklılıklar olmaz. Çünkü yapılan bu işlem dişlerinizin estetik görünüşünü bozmaz. Sağlıklı ve normal dişlere sahip olursunuz. Fakat yapılan porselen işleminden sonra dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olacaktır. Bunlar porselen diş yapıldıktan sonra dis bakımını uygun bir şekilde yapmaktır. Normal zamanda yaptığınız gibi dis fırçalama düzenli olarak yapilmali hatta gerektiği yerde dis ipi kullanmaniz gerekmektedir. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak yiyeceklerden uzak durulmali ve sert çiğnemenin zor olduğu yiyecekler tercih edilmemelidir.

Yorum yapın.