Sakız Çiğnemek İyi mi? Kötü mü?

Pek çok kişiye sakız çiğnemenin sağlıkları için iyi mi yoksa kötü mü olduğunu sorarsanız, muhtemelen pek çok farklı yanıt alırsınız. Bu önemli soruyu cevaplamak için, sakız çiğnemenin hem ağzınızı hem de tüm vücudunuzu nasıl etkilediğine dair birkaç farklı yönü ele almamız gerekiyor.

Sakızın etkilerinin özeti:
-Şeker içersin veya içermesin, sakızların çoğu suni tatlandırıcılar içerir. Yapay tatlandırıcıların olumsuz etkileri olabilir ancak ksilitol içeren sakızların çürük önleyici özelliği vardır.
– Yeme alışkanlıkları üzerine yapılan akademik bir araştırma, sakız çiğneyen kişilerin meyve ve sebze gibi sağlıklı yiyecekleri yeme olasılıklarının daha düşük, patates cipsi ve şeker gibi sağlıksız yiyecekleri yeme olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.
– Sakız, özellikle şekerle tatlandırılırsa diş çürümesine ve aşınmaya da neden olabilir. Şekerle tatlandırılmış sakız çiğnediğinizde, çiğnediğiniz süre boyunca dişlerinizi ve diş etlerinizi şeker banyosunda fırçalamış olursunuz.
– Şekersiz ve yapay tatlandırılmış diş etleri dişleri mekanik olarak temizler.
– Sakız tükürük üretimini arttırdığı için diş minesinin ve çürümüş yüzeylerin onarılmasına yardımcı olur.

Amerika Birleşik Devletleri’nde nüfusun yüzde 59’u düzenli olarak sakız kullanıyor. İran’da yüzde 82, Suudi Arabistan’da yüzde 79. Orta Doğu’da küçük tüccarların küçük indirimler yerine düzenli olarak sakız dağıttığı kültürel gelenek nedeniyle faiz oranları daha yüksek.

Bundan, sakızın hem olumsuz hem de olumlu etkileri olabileceği sonucu çıkar. Bu nedenle günde bir veya iki kez sakız kullanımı 5-10 dakikayı geçmemeli ve aşılmamalıdır.