Stres Ve Diş Sağlığı

Stres sadece yüzünde değil. Sadece bedeninizi, duygularınızı ve yaşam tarzınızı etkilemez. Diş hekiminiz, diş muayenesi ve temizliği sırasında ağzınızdaki stres belirtilerini algılayabilir. Araştırmalar, stres ve ağız sağlığı arasında güçlü bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Stres oluştuğunda, kişi sigara içmek veya alkol almak gibi ağız sağlığını etkileyebilecek alışkanlıkları artırabilir. Bu nedenle, stresin çok sayıda diş problemine neden olduğu bulunmuştur.

Kaygı ve stresin neden olabileceği bazı ağız problemlerine bakalım.
· Ağız ülserlerinin, ülserler gibi belirli bir nedeni yoktur, ancak bazen stresten kaynaklanır. Bu lezyonlar zararsız olsa da ağrılı olabilir.
· Ağız kuruluğu, ağzın yeterince tükürük üretmemesi veya salgılanan tükürüğün yeterli olmaması durumudur. Ağız kuruluğu sadece stresten kaynaklanmaz, aynı zamanda depresyon ilaçlarının bir yan etkisi olabilir.
· Gece stresli olduğunuzda dişlerinizi gıcırdatabilirsiniz. (Bruksizmim var) Ve dişlerinizi aşındırıyor. Bruksizminiz varsa, diş hekiminiz çenelerinizi ve dişlerinizi korumak için bir gece ateli önerebilir.
· Temporomandibular eklem (TME), yani. alt çenenin hareket etmesine veya bu eklemin sesine neden olan eklem ağrıları, travma ve diş gıcırdatma sonucu oluşur. Ek olarak, TME semptomları anksiyete ve depresyon tarafından tetiklenebilir.
· Stres, bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve sizi diş eti hastalığı gibi enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir.

Stres Altında Ağız Sağlığını Korumak
Stresin olumsuz etkileriyle mücadeleye başlamak için öncelikle ana kaynağını ortadan kaldırmalısınız. Bu da yardımcı olmazsa meditasyon, danışmanlık, yoga ya da fizyoterapiden yardım alarak gerginliği giderebilirsiniz.Ağız sağlığını korumak için ağız bakımı ihmal edilmemelidir. Stresli insanlar genellikle ağız bakımlarını ihmal etme eğilimindedir. Bu dönemde alkol, tütün ve asitli ve şekerli yiyeceklerin fazla tüketilmesi de diş çürümesi ve diğer sorunlara neden olabilir.

Stresin ağız sağlığınızı etkilemesine izin vermeyin. Stresli olsanız bile diş ve diş etlerinizin sağlığını düşünmelisiniz. Bunu göz ardı etmek daha büyük bir sağlık sorununa yol açabilir. Fırçalama ve diş ipi kullanma gibi günlük ağız hijyeninin yanı sıra düzenli olarak diş hekimine gitmeli, sağlıklı beslenmeli ve bol su içmelisiniz.