Vücuda Yayılan Diş Enfeksiyonunun 5 Yaygın Belirtisi!

Tedavi edilmeyen ve test edilmeyen bir diş enfeksiyonu vücudun değişik bölgelerine yayılabilir ve tıbbi sorunlara niçin olabilir. Bu yüzden dişlerinizde bir sıkıntı hissettiğinizde bunun öteki yerleri ve genel sağlığınızı etkilememesi için zaman kaybetmeden diş hekiminizden buluşma almanız önemlidir. Bu yazıda, enfeksiyonun yayılıyor olabileceğini yayınlayan belirtilerden bahsedeceğim.

Dişler Nasıl Enfekte Olur?

Bir diş değişik şekillerde enfekte olabilir. Diş çürüğü, hasarlı bir dolgu ve dişte travma da enfeksiyona niçin olabilir. Bakteri oluşumu ve fena diş hijyeni enfeksiyonu daha da artabilir. Diş enfeksiyonu emareleri şunları içerir:

● Dişte şiddetli ağrı

● Artan diş hassasiyeti

● Ağız kokusu

● Tat kaybı

● Şişmiş diş etleri

Enfeksiyonun yayılması test edilmezse, artan ve tekrarlayan ağrıya niçin olabilir ve bu vaziyet günlük yaşamınızı etkileyebilir. Diş enfeksiyonları bir gecede öteki yerlere yayılmaz. Kademeli bir süreçtir ve birden fazla semptom gösterir. İşte en yaygın olanları.

1.Ağrı

İlk ve en yaygın semptom, ağrı hissidir. Baş ağrılarına yol açacak devamlı bir diş ağrınız olabilir. Ağrıyı kulaklarınızda ve çene kemiğinizde de hissedebilirsiniz.

Ağrı uyku eksikliğine yol açabilir ve hatta bitkinlik yaşayabilirsiniz. Enfeksiyon ve ağrı iç kulağınıza ulaşırsa baş dönmesi ve mide bulantısı nöbetleri yaşarsınız.

2. Diş Etlerinde Şişlik

Diş ağrıları ve enfeksiyonlar yüzünüzde ve diş etlerinizde şişmeye niçin olabilir. Tedavi edildiğinde şişlik birkaç gün arasında normale dönmelidir. Daha uzun sürerse, diş hekiminize kontrole gitmelisiniz.

Uzun süreli şişme, yutma ve soluk alma kabiliyetinizi engelleyebilir. Bu, enfeksiyonun yayıldığının mühim bir işaretidir ve tedavi edilmezse daha büyük sorunlara yol açabilir.

3. Yüksek Ateş

Ateş, herhangi bir enfeksiyonun yaygın belirtilesidir zira naturel bir müdafaa mekanizması olarak size enfeksiyon kaptığınızı söyler.

Ateş esnasında vücut, enfeksiyona niçin olabilecek her türlü bakteri yada istilacıyı öldürmek için savaşır.

Yakın zamanda bir dolgu, diş yaralanması yada travma geçirdiyseniz ve ondan sonra ateşiniz çıktıysa, bu vaziyet enfeksiyonun yayıldığını izah edebilir. Yüksek ateşiniz dirayetli bir halde devam ederse, yayılmanın müessir olmaya başladığı bile söylenebilir.

4. Mide Ağrısı ve Dehidrasyon

Dehidrasyon, idrara çıkmadaki azalma ile kendini gösterir.İdrarınızın rengi normalden daha koyu olabilir. Bu, sepsisin(yayılma) ikinci aşamasını izah edebilir ve acele müdahale gerektirecektir.

Mide ağrısı, ishal ve kusma da bu noktada sık görülen semptomlardır. Aslında, mevcut susuz kalma durumunuzu hızlandırırlar ve daha da fazla soruna niçin olurlar.

5. Artan Kalp Atış Hızı

Son olarak, kalp atış hızınızda bir artış ayrım edebilirsiniz. Kalbiniz normalden daha süratli atacak ve soluk almada zorluk çekebilirsiniz.

Bunlar ek olarak vücutta yayılan sepsis yada öteki enfeksiyonların belirtileridir.

Enfeksiyonunuz olsun yahut olmasın, rutin kontroller için her vakit diş hekiminizi ziyaret edin. Bazen diş enfeksiyonu emareleri uzun zaman gizli saklı kalır ve ansızın ortaya çıkmaya başlar.

Diş enfeksiyonlarının yayılmasını önlemenin en iyi yolu erken teşhis ve tedavidir. Sürekli diş ağrınız yada diş eti kanamanız var ise diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Diş enfeksiyonları son derece önemlidir ve sağlığınızı negatif etkiler. Dişlerinizi fırçalar, diş ipi kullanır, sıhhatli beslenir ve tertipli kontroller için diş hekiminizi ziyaret ederseniz enfeksiyonun oluşmasını önleyebilirsiniz. Ancak yayılan bir enfeksiyonun emarelerinden herhangi birini bulursanız, hemen teşhis ve tedavi için hekiminizden buluşma almalısınız.