Vücuda Yayılan Diş Enfeksiyonunun 5 Yaygın Belirtisi

Tedavi edilmeyen ve kontrolsüz diş iltihabı vücudun farklı bölgelerine yayılabilir ve tıbbi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle dişlerinizle ilgili bir sorun hissettiğinizde bunun diğer alanları ve genel sağlığı etkilememesi için vakit kaybetmeden diş hekiminden randevu almanız önemlidir. Bu yazıda enfeksiyonun yayılma belirtilerinden bahsedeceğim.

Dişler nasıl enfekte olur?

Bir diş farklı şekillerde enfekte olabilir. İltihaba diş çürümesi, hasarlı dolgu ve dişin travması da neden olabilir. Bakteri oluşumu ve zayıf diş hijyeni enfeksiyonu daha da artırabilir.

Diş eti iltihabının belirtileri şunlardır:
● şiddetli diş ağrısı
● artan diş hassasiyeti
● ağız kokusu
● tat alma duyusu kaybı
● şişmiş diş etleri

Enfeksiyonun yayılması kontrol edilmezse, kötüleşen ve sık ağrıya neden olabilir ve günlük yaşamınızı etkileyebilir hayat acısı hayat Diş enfeksiyonları bir gecede diğer bölgelere yayılmaz. Aşamalı bir süreçtir ve birkaç semptomu vardır. İşte en yaygın olanları.

1. Ağrı

İlk ve en yaygın semptom ağrıdır. Baş ağrısına neden olan sürekli bir diş ağrınız olabilir. Ayrıca kulaklarınızda ve çenenizde ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı uykusuzluk ve hatta yorgunluğa neden olabilir. İltihap ve ağrı iç kulağa ulaştığında baş dönmesi ve mide bulantısı meydana gelir.

2. Diş etlerinin şişmesi

Diş ağrısı ve enfeksiyonlar yüzün ve diş etlerinin şişmesine neden olabilir. Tedaviden sonra şişlik birkaç gün içinde normale dönmelidir. Daha uzun sürerse, kontrol için diş hekimine gitmelisiniz. Uzun süreli şişlik, yutma ve nefes alma yeteneğinizi etkileyebilir. Bu, enfeksiyonun yayıldığının ve tedavi edilmezse daha büyük sorunlara yol açabileceğinin önemli bir işaretidir.

3. Yüksek ateş

Ateş, herhangi bir enfeksiyonun yaygın bir belirtisidir, çünkü size enfeksiyon kaptığınıza dair doğal bir savunma mekanizmanız olduğunu söyler. Ateş sırasında vücut, enfeksiyona neden olabilecek bakterileri veya istilacıları öldürmek için savaşır. Yakın zamanda bir dolgu, diş yaralanması veya travma geçirdiyseniz ve ardından ateşiniz çıkarsa, bu enfeksiyonun yayıldığını gösterebilir. Yüksek ateş devam ederse bulaşın etkisini göstermeye başladığı bile söylenebilir.

4-Karın ağrısı ve dehidratasyon

Dehidratasyon, rengi normalden daha koyu olabilen idrar miktarında azalma olarak kendini gösterir. Bu, sepsisin ikinci aşamasını (yayılma) gösterebilir ve acil müdahale gerektirir. Karın ağrısı, ishal ve kusma da bu aşamada sık görülen semptomlardır. Aslında, mevcut susuzluğunuzu hızlandıracak ve daha da fazla soruna neden olacaklardır.

5. Artan kalp atış hızı

Son olarak, kalp atış hızınızda bir artış fark edebilirsiniz. Kalbiniz normalden daha hızlı atar ve nefes almakta zorluk çekebilirsiniz. Bunlar ayrıca sepsis veya vücutta yayılan diğer enfeksiyonların belirtileridir. Enfeksiyonunuz olsun ya da olmasın düzenli kontroller için daima diş hekiminizi ziyaret edin. Bazen diş iltihabı belirtileri uzun süre gizli kalır ve aniden ortaya çıkmaya başlar.

Diş enfeksiyonlarının yayılmasını önlemenin en iyi yolu erken teşhis ve tedavidir. Sürekli bir diş ağrınız veya diş eti kanamanız varsa, diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Diş enfeksiyonları çok ciddi ve sağlığa zararlıdır. Dişlerinizi fırçalayarak, yüzerek, sağlıklı beslenerek ve düzenli olarak diş hekimine giderek enfeksiyonları önleyebilirsiniz. Yayılan bir enfeksiyon belirtileri fark ederseniz, derhal teşhis ve tedavi için doktorunuzdan randevu almalısınız.