Yeme Bozuklukları Ağız Sağlığını Nasıl Etkiler?

Kişinin istediği vücut veya kiloya ulaşmak için yeme alışkanlıklarını sağlığına zarar verecek şekilde değiştirdiği psikolojik durumlara genellikle yeme bozuklukları denir.
Kendiliğinden tekrarlayan kusma dişleri güçlü bir şekilde etkiler. Anoreksiya nervoza (kendini aç bırakmak) ağız sağlığını da etkiler.

Bulimia nervozalı . Hastanın neredeyse tamamı diş erozyonu yaşıyor. Bunun nedeni mide asidinin kusma sırasında dişlerle temas ettiğinde diş minesini eritmesidir. Dişler aşınmış hissedilebilir ve sıcağa/soğuğa karşı hassasiyet artabilir.

Kustuktan hemen sonra diş fırçalamak zararlıdır.
Dişlerin kısa süreli korunmasını sağlamak için kustuktan hemen sonra diş fırçalamak önerilmez. Çünkü aside maruz kaldığında yumuşayan diş minesine yine de zarar verebilirsiniz. Bu nedenle diş minesine zarar vermemek için su ile yıkanması ve ağız yolu ile kullanılması önerilir.

Asit erozyonu yeme bozukluğunun bir işaretidir. Şiddetli vakalarda tükürük bezleri genişleyebilir. Ayrıca damak arkasında parmak veya kusturmak için kullanılan diğer cisimlerin neden olduğu kızarıklık ve travma belirtileri görülebilir.

Bu tür durumlarla karşılaşmamak için bir psikologdan destek almak, dişlerin durumunu iyileştirmek, dişlerin ve diş etlerinin uzun yıllar sağlıklı kalması için bir an önce diş hekimine gitmek gerekir.