Zirkonyum Diş Kaplama İle Doğal Gülüşler

Birçok kişi dişlerinin renginden ve görüntüsünde şikayetçi. Oysa cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksizin herkesin hayalindeki görünüme sahip olmasına yardımcı olarak alternatif çözümler sunan zirkonyum diş kaplama ile kendinize olan güveninizi yeniden kazanarak, beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra güzel bir gülüş elde edecek olmanızda çabası… Peki metal destekli kaplamalara kıyasla daha doğal bir görünüme sahip olan zirkonyum diş kaplama nedir? Zirkonyum kaplama nasıl yapılır?

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Diş yapımında kullanılan beyaz renkli bir madde olan zirkonyum diş kaplamaları, metal destekli kaplamalara kıyasla daha doğal bir görünüme sahip olup, porselen kaplama şeklinde uygulanmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Farklı maddeler ile yapılabilen zirkonyum diş kaplama yapım aşamaları genel olarak şu şekilde olmaktadır. Yapılacak ilk muayenede dişteki hasar tespit edilerek, dişte oluşan sorun kaplama işlemi gerektiriyorsa hastaya lokal anestezi uygulanarak hemen müdahale edilir. Sonraki aşamada ise özel aletler yardımıyla dişin inceltilme işlemi gerçekleştirilerek, ağız içi temizlenip dezenfekte edildikten sonra diş ölçüsü alınır. Doğal dişleriniz göz önüne alınarak zirkonyum kaplama için hasta düşüncesi de alınarak renk seçimi yapılır. Zirkonyum kaplama dişiniz 5 – 7 gün içerisinde hazır olur. Gelen kaplama geçici olarak dişinize yapıştırılarak hastanın ağzında 7 ile 10 gün kadar değerlendirilir. 

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

  • Sıcak ve soğuğa karşı hassasiyetin olmaması,
  • Dokuya uyumlu olması nedeniyle alerji durumuna yol açmaması,
  • Renginin mat olmaması,
  • Diş eti ile uyumlu olması,
  • Hijyenik ve ağız dokularıyla tam uyumlu olması zirkonyum diş kaplamanın en önemli avantajları arasında yer almaktadır. 

Zirkonyum Dişin Ömrü Ne Kadardır?

Bir taç diş veya diş implantını tamamen örterek, çevreleyen bir diş restorasyonu olan zirkonyum dişin ömrü; hastanın kullanımına göre değişiklik gösterir. Hastanın ağız ve diş bakımına gereken önemi vermesi zirkonyumların uzun vadede kullanılmasını sağlar. 

Zirkonyum Diş Kırılır Mı?

Diş hekimliğinde kullanılan bir kaplama türü olan zirkonyum kullanımı ile metal altyapısına yakın bir dayanıklılık sağlanır. Zirkonyum diş etlerinin renklenmesine neden olmayacağı gibi korozyona karşı da direnç gösterir. 

Zirkonyum Uygulamanın Yaşı Sınırı Var Mı?

Zirkonyum diş kaplama; ağız ve diş bakım alışkanlıkları oturmuş, tedaviye engel teşkil edebilecek herhangi bir sorunu olmayan, 18 yaşından büyük her yaştaki birey için uygulanabilir. Tedaviye başlama sınırının 18 olmasının nedeni ise çene kemiği gelişiminin tamamlanmasını beklemektir.

Zirkonyum Dişler Doğal Durur Mu?

Zirkonyum kaplamalar metal çerçeveyle uygulanmadığından en doğal görünüm elde edilir. Oksit beyaz renkte üretilen zirkonyum kaplamalar doğal dişlerle uyum içerisinde olduğundan diğer dişlerle kesinlikle ayırt edilemez. 

Yorum yapın.